SRC Belgesi Nasıl Alınır? Sınavlı – Muafiyetsiz SRC Belgesi Alma Rehberi

Yaptıkları iş gereği ticari amaçta araç kullanmak isteyen sürücülerin mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgesini alma zorunluluğu bulunuyor. Peki sınavlı SRC belgesi nasıl alınır? Hangi kursa başvurulur? Hepsi ve daha fazlası yazımızda yer almaktadır.

SRC Belgesini Nasıl Alacağınıza Karar Verin

Öncelikle yaşınızı, hali hazırda hangi ehliyete sahip olduğunuzu, ilk ehliyetinizi ne zaman aldığınızı biliyorsanız aşağıda vereceğimiz detaylar ile SRC belgesine dilediğiniz gibi sahip olabilirsiniz. Sürücüler eğer ehliyetlerini 2003 tarihinden önce aldı ise sınavsız src belgesi alabilirler. Sınavsız SRC belgesi nasıl alınır detayları nelerdir daha fazla bilgi almak istiyorsanız >> Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Almak << yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer 2003 tarihinden sonra bir ehliyet grubuna yazıldıysanız maalesef sınavsız src belgesi alamazsınız. Dolayısı ile bu yazımızın da amacı sürücülere nasıl Sınavlı, eğitimli src belgesini alabileceklerini anlatmak. Hangi tür SRC belgesini almak istediğinize karar verdikten sonra sıra geldi kurs seçimini yapmaya. SRC belgesi veren kurumlar bakanlık onaylıdır. Genelde fiyatlar hep birbiri ile aynıdır. Ufak tefek farklılıklar olabilir bunun için de çevrenizde araştırma yapmalısınız. Gideceğiniz kursu seçtikten sonra aşağıda yer alan evrakları toparlamanız gerekiyor;

SRC Belgesi Kursu İçin Gerekli Belgeler:

  • Kimlik, yeni kimlik veya pasaport fotokopisi
  • Sürücü belgeniz yani ehliyetinizin fotokopisi
  • 2 adet Biyometrik fotoğraf
  • Eğitim durumunuzu gösterir belge ( E devlet üzerinden alınabilir. )

Bu belgeler ile src kursuna gittiğiniz zaman kaydınız başlatılır. Kurs ücretini de ödediğiniz takdir de eğitimler için gün alırsınız. Yasal olarak mesleki yeterlilik belgesi alacak sürücülerin minimum alması gereken eğitim saatleri vardır. Bunları sorup araştırın mutlaka eksik olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira her src grubu için eğitim saatleri de farklılık gösterebiliyor. Bu konu ile ilgili >> Mevzuatlara Göre SRC Belgesi Eğitimi Kaç Saat Olmalıdır? << yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğitim saatiniz de belli olduktan sonra artık kursa gidip derslerinize girebilirsiniz. Başarılı şekilde tüm derslere katıldıktan sonra kurs tarafından ilan edilen src sınav tarihlerinde sınava gireceksiniz. Sınav tarihiniz geldiğinde yine size verilen sınav giriş belgesi ve kimliğiniz ile sınava girip verilen sorulardan en az 70 puan almanız gerekmektedir. 70 puan SRC belgesi için sınır niteliğindedir. Yani barajı geçen adaylar sınavdan başarılı sayılır ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar.

SRC belgesi almak için sınavdan başarılı şekilde geçen adaylar artık direksiyon eğitimi almaya başlarlar. Almış olduğunuz direksiyon eğitimlerinin de bir minimum saat düzenlemesi bulunmaktadır. Az ders almamaya özen gösterin. Eğer yine de eksik veya az olduğunu düşünüyorsanız kursunuz ile iletişime geçerek ücreti dahilinde ek dersler de alabilirsiniz.

Direksiyon sınavı adayların en çok zorlandığı kısımdır. Fakat daha önceden de ehliyetiniz olduğundan dolayı panik yapmanıza hiç gerek yok. Sadece eğitimlerinizi tam ve eksiksiz almaya dikkat edin. Direksiyon sınavını da başarılı bir şekilde geçen sürücüler artık son kısma gelirler. Yani harç ücretini yatırıp belgelerini alma kısmı. SRC Harç ücretleri her sene değişmektedir. Size bildirilen harç ücretini ilgili bankalara yatırıp dekontu ile beraber teslim ettiğiniz de src belgenizi alabilirsiniz.

SRC Belgesi Nasıl Alınır Detayları

  • Sürücü adayı kursa kayıt yaptırır.
  • Kurs için gerekli belgeleri toplar.
  • SRC belgesi için gerekli teorik eğitimini alır.
  • SRC sınavına girerek başarılı bir şekilde sınır puanını geçer.
  • SRC sınavını geçtikten sonra direksiyon eğitimi alır.
  • Direksiyon eğitimini geçtikten sonra src harç ücretini yatırır ve belgesine sahip olur.

Yeni yapılan zamlar ile beraber SRC harç ücretleri 130 TL olmuştur. Bunun yanı sıra SRC kart bedeli ise 24 TL olarak güncellenmiştir. Ve aynı zaman da sınava gireceğiniz için iki sınav için toplam da 190 TL ücret ödersiniz.