SRC Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

SRC Belgesi, mevzuatlara göre yolcu veya yük taşımacılığı yapmak isteyen bireylerin almak zorunda olduğu bir belgedir. Karayolları üzerinden yolcu veya yük taşımacılığı yapmak isteyen sürücü adaylarının SRC belgesi yani mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili sınavları başarı ile geçmesi istenmektedir. Yazımız da src belgesinin anlamını ve ne işe yaradığı gibi konulara değineceğiz.

SRC Belgesi Nedir?

Diğer ismi ile mesleki yeterlilik belgesi değişen yasalardan önce ulaştırma bakanlığı tarafından yönetilip değerlendiriliyordu. Artık Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan tüm detaylar ilgili bakanlık tarafından yönetiliyor. Sürücü adaylarının yük ya da yolcu taşımak için araç kullanmalarına olanak sağlayan SRC belgeleri ülkemiz de bir çok detayları da beraberinde getiriyor. Muafiyetli, muafiyetsiz src alma gibi, SRC – 1, SRC – 2, SRC – 3, SRC – 4, ve SRC – 5 gibi çeşitlerinin de bulunduğu mesleki yeterlilik belgesine bu eğitimleri veren ilçe milli eğitime bağlı kurumlardan alabilirsiniz.

SRC Belgesi Ne İşe Yarar?

Günümüz de kargo şirketleri, taşımacılık şirketleri, nakliye şirketleri gibi oldukça geniş havuza sahip taşımacılık şirketleri bulunmaktadır. Aynı zaman da ise yolcu taşımacılığı da oldukça popüler konumda bulunuyor. SRC Belgesi, sürücü adayının yolcu veya yük taşımak istemesinden dolayı çıkartılmış bir belge türüdür. Mesleki yeterlilik belgesini alan sürücü adayları artık yük veya yolcu taşıyabilecek araçları kullanabilirler.

SRC Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesinden bahsettik, fakat kendi içinde de kategorilere ayrılmış olan SRC belgesinin günümüz de 5 adet çeşidi bulunmaktadır. SRC 1, 2, 3, 4 ve 5 olmak üzere. Bunları aşağıda açıklamalı olarak listelersek;

  • SRC 1 Belgesi > Bu belge ile sürücü adayı uluslararası yolcu taşımacılığı yapabilir.
  • SRC 2 Belgesi > Bu belge ile sürücü adayı yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapabilir.
  • SRC 3 Belgesi > Bu belge ile sürücü adayı yük yani kargo gibi taşımacılıkları uluslararası yapabilir.
  • SRC 4 Belgesi > Bu belge ile sürücü adayı yük yani kargo gibi taşımacılıkları yurtiçinde yapabilir.
  • SRC 5 Belgesi > Tüm türlerden tehlikeli madde taşımacılığı yapan araçları kullanmak isteyen sürücü adayları bu belgeyi almalıdır.

Yukarıda listelenmiş src belgelerinin kendi içlerinde mevzuatsal farklılıkları da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse SRC 1 belgesini alan bir sürücü adayı hali hazırda SRC 2 belgesini de almış olacaktır. Bunun gibi detaylar ve daha fazla bilgiler için listede ki ilgilendiğiniz SRC belgesinin üstüne tıklayarak ilgili konuya ulaşabilirsiniz.