SRC Çeşitleri Nelerdir? SRC Belgesi Kategorileri

Mesleki yeterlilik sınavları ilgili kategorilerde ( yük ve yolcu taşımacılığı ) araç kullanmak isteyen sürücü adaylarına tanınan bir tür belgedir. Bu belge sayesinde sürücüler ilgili araçları yasal sınırlar dahilinde kullanabilmektedirler. Fakat mesleki yeterlilik yani, SRC belgelerinin de kendi içerisinde 5 adet türü bulunmaktadır. Bu yazımız da sizlere SRC Çeşitlerinden bahsedeceğiz. Hangi tür SRC belgesi ile hangi tür araçları kullanabilirsiniz, sınırlarınız nelerdir? Tüm bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

SRC Belgesi Çeşitleri

Aşağıda listelenmiş listede ilgili SRC çeşitleri yer almaktadır. Üstlerine tıklayarak daha da detaylı bilgiler elde edebilirsiniz;

  • SRC – 1 Belgesi
  • SRC – 2 Belgesi
  • SRC – 3 Belgesi
  • SRC – 4 Belgesi
  • SRC – 5 Belgesi

Şeklinde 5 adet mesleki yeterlilik grubu bulunmaktadır.

SRC 1 Belgesi

Bu kategoride yer alan belge ile sürücü adayları uluslararası faaliyet gösteren yolcu taşımacılığı yapan araçları kullanabilirler. Yani SRC 1 belgesi ile yurtiçin de yolcu taşıyamazsınız. Sürücüler yurtdışına ve yurtdışı sınırları içerisinde yolcu taşıyan araçları SRC  1 belgesi alarak kullanabilirler.

SRC 2 Belgesi

Bu kategoride yer alan belge ile sürücü adayları aynen SRC 1 de ki gibi yolcu taşımacılığı yapan araçları kullanabilirler. Bu araçları sadece yurtiçin de kullanabilirler. SRC 2 belgesi ile yurtdışında ya da uluslararası faaliyet gösteren araçları maalesef kullanamazlar. Fakat şöyle bir detay var ki SRC 1 belgesi sahibi adaylar otomatik olarak SRC 2 belgesine de sahiptirler zaten.

SRC 3 Belgesi

Bu kategoride yer alan belge ile sürücü adayları yük veya kargo taşımacılığı yapabilirler. Kargo şirketleri, önemli şirketler gibi alanlar da yüklerin taşınmasında rol oynayan araçları kullanmak isteyen sürücü adayları SRC 3 belgesi almak zorundadır. Fakat SRC 3 belgesi ile sürücü adayları yükleri, kargoları vb. şeyleri sadece uluslararası yani yurtdışında faaliyet gösteren araçlar ile yapabilirler.

SRC 4 Belgesi

Bu kategoride yer alan belge ile sürücü adayı SRC 3 belgesi gibi yük, kargo taşımacılığı yapabilmektedir. Fakat tüm bu işleri yurtiçinde yani ülkemiz sınırları içerisinde yapmak zorundadır. Aynı zaman da sürücüler SRC 4 belgesine sahip olunca otomatik olarak SRC 3 belgesine de sahip oluyorlar. Böyle bir imkan sunulmaktadır. Özetlemek gerekirse SRC 1 alan SRC 2 ye sahip, SRC 4 alan SRC 3 e otomatik olarak sahip olmaktadır.

SRC 5 Belgesi

Sürücülerin herhangi bir tehlikeli madde, sıvı vb. şeyleri taşımak için görevlendirilen araçları kullanabilmesine olanak sağlayan mesleki yeterlilik belgesidir. Özellikle diğer 4 SRC belgelerinden daha farklı bir kategoriye sahip olan SRC 5 belgesi için daha detaylı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz. İlgili mevzuatlara >> SRC 5 Belgesi Nedir? Şartları << konumuza göz atabilirsiniz.