SRC Sorgulama | SRC Belgem Çıktı Mı?

2003 Tarihinden önce ehliyet almış sürücülerin sürekli sınavsız src belgesi alma ilgisinden ötürü son yıllarda yeni yapılan düzenlemeler ile beraber SRC belgeleri internet üzerinden ( e devlet ekranından ) sorgulanabilir hale getirildi. Hatta SRC belgelerini direkt olarak kursa gitmeden e devlet üzerinden de alabilirsiniz. Yazımız da src belgesini nasıl sorgulayacağınızı, nasıl src başvurusu yapacağınızı ve bunların detaylarını göreceksiniz.

SRC Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet ekranına giriş yapabilmesi için kullanıcıların yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus numarası ve PTT üzerinden alınmış bir e devlet şifresine ihtiyacı var. Şifreniz ile beraber e devlete giriş yapınca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının bir servisi olan Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama ekranından ilgili belgenizi sorgulayabilirsiniz. Adım adım anlatmak gerekirse ;

  • Önce E devlet’e giriş yapılır.
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sekmesine girilir.
  • Ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama sekmesine tıklanır.
  • Gelen ekranda nüfus cüzdanınınızın no’su, seri no’su ve kim no’nuz ile sorgulama yapabilirsiniz.
  • **Not: Direkt arama ekranına SRC Sorgulama, mesleki yeterlilik vb. kelimeleri yazarak da ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Olur da ekranda herhangi bir bilgi göremiyorsanız fakat 2003 tarihinden önce ehliyet almışsanız ilgili bakanlık ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Böylelikle SRC Durumunuz ile ilgili tüm bilgileri e devlet üzerinden öğrenebileceksiniz. E devlet üzerinden SRC belgesi başvurusu için de detaylı bir yazımız mevcut >> E devlet üzerinden SRC belgesi alma << konumuza bakabilirsiniz. Bahsetmek gerekirse yine e devlet platformuna giriş yapan sürücüler ilgili alana tıkladıktan sonra kişisel tc no bilgilerini girerek başvuru yapmaktadır. Kendinizin hangi türde src belgesi almak istediğini seçtikten sonra ( örn. Src 1, src 2, src 3 ve src 4 gibi ) başvurunuz alınıyor.

Ardından Src ücretlerini banka veznelerinden ödemeniz gerekmektedir. İlgili ödemeyi yaptıktan 1-2 gün sonra tekrar e devletten kontrolü sağladıktan sonra göreceksiniz beklediğiniz sayfada değişiklikler meydana gelecek. Yani SRC belgeniz hazır hale getirilecektir. Başvurunuz onaylandıktan sonra SRC belgenize sınavsız şekilde sahip olacaksınız. Ve belgenizi istediğiniz zaman yine e devlete internet veya mobilden giriş yaparak çıktısını alabileceksiniz.

SRC Sonuçları

SRC belgenizin sonuçlarını e devlet üzerinden, yine src sınav sonuçlarını da e devlet üzerinden öğrenebileceksiniz. E devlet ekranı üzerinden arama alanına src sonuçları yazdığınız da çıkan sekmede kendi bilgilerinizi doldurduktan sonra sınav sonuçlarınızı görebileceksiniz. Kursa başvurarak src sınavına giren adaylar ise kendi kurslarının websiteleri veya direkt kursa giderek sınav sonuçlarını öğrenebilecekler. Sınavsız ve sınavlı src arasındaki farklı önemlidir. Sınavsız src belgesi almak ile ilgili daha detaylı bilgiler >> Sınavsız SRC Belgesi Alma << konumuzda yer almaktadır. Mutlaka okumanızı öneririz.