Sürücü adayları ehliyet ve direksiyon sınavına kaç kez girebilirler?

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları kurslarına kayıt yaptırdıktan sonra yazılı ( teorik ) ve direksiyon sınavına kaç kere girebileceklerini, kendilerine tanınan hakları öğrenmek istiyorlar. Ne yazık ki bazı sürücü kursları bu konuda sürücü adaylarını bilgilendirilmiyorlar. Makalemizde ehliyet sınavları ile ilgili hususlardan bahsedeceğiz.

Tanınan haklar nelerdir? Ehliyet sınavına kaç kere girebilirim?

Öncelikle sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra size bir dizi eğitim verilmektedir. Motor, ilk yardım ve trafik dersleri olmak üzere. Bu dersleri tamamladıktan sonra sizlere teorik yani yazılı sınav tarihi belirtilir ve sınava girmeniz istenir. Peki ehliyet sınavına kaç kez girilir?

Şayet isteyerek ya da istemeyerek sınava giremezseniz 1 hakkınız yanıyor, tekrar sınav için başvuru yapıyorsunuz ( çoğu zaman sürücü kursu ayarlıyor bu durumu ) ve 2.sınava girişini için gününüzü bekliyorsunuz. Bu şekilde 4 defaya kadar teorik sınava girebilirsiniz. Girememe nedeniniz eğer sağlık gibi mazeretsiz bir nedenden ötürü ise dilekçe vererek yanan hakkınızı tekrar kullanabilir ve 4 hakkınızı korumuş olursunuz.

Direksiyon sınavına kaç kere girebilirim?

Direksiyon sınavlarında da durum farklı değildir. Diyelim yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçtiniz, sürücü kursunuz tarafından sizlere belirtilen tarihte sınava giremediniz. 2. Hakkınız yine bulunuyor, bu şekilde 4 defaya kadar direksiyon sınavına da giriş hakkınız var.

Aynı şekilde mazeretsiz bir şekilde sınava gidemediyseniz ve muhatap bulamıyorsanız dilekçe yazabilirsiniz. >> Ehliyet sınavına itiraz, dilekçe nasıl yazılır? << adresimizden detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz. Peki direksiyon sınavından kalanlar bir daha ne zaman sınava girecek?

Sürücü adaylarının, direksiyon sınavlarının tekrarı aynı sınavı tekrar eden 2.hafta yada 1.hafta içerisinde gerçekleştirilir.

Tüm bu bilgiler ışında ehliyet yazılı ( teorik ) veya direksiyon sınavlarında 4.defa giriş hakkınızı da başarısız tamamlarsanız tekrar baştan sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor zira dosyanız yanıyor. Bu durumda kalmamak için direksiyon sınavlarında 1.sınavdan kalan kişilere genelde bir sonra ki sınavdan önce mini ( 2-4 saat ) dersler eklenir. Bu dersleri almanız tavsiye edilir, aksi halde kalırsanız daha büyük masraflar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Teorik sınavın yanı sıra elektronik yani E-sınav olarak ehliyet sınavlarının da hakkı 4 dür. Yazılı veya elektronik fark etmeksizin tüm sürücü adaylarına tanınan hak sayısı 4 olarak belirlenmiştir. Özel durumlar ve mazeretler farklı değerlendirilebiliyor tabii ki. 4 den fazla kez kalan adaylar maalesef ehliyet sınavında dosya yakmak durumunda kalıyorlar.