Sürücü Belgem – Ehliyetim Nerede? Yeni Nesil Ehliyet Sorgulama ve Takip

Değişen ehliyet sistemi ile beraber ehliyetler de artık sürücü adaylarının belirttiği adreslere gönderilmektedir. Nüfus müdürlüğün de yapmış olduğunuz işlemler neticesinde adresinizi beyan ediyor ve artık beklemeye geçiyorsunuz. Bazı ziyaretçilerimizin bize ilettiği bilgilere göre ehliyetleri yani sürücü belgeleri ellerine ulaşamayabiliyormuş. Bunun için ne yapmanız gerekiyor? Bu tarz durumlarda nereyi arayıp bilgi alabilirsiniz? Kısaca ehliyetinizi kazandıktan sonra tüm işlemleri bitirip sadece bekleme aşamasına geldiyseniz bu yazımız da tüm detayları bulabileceksiniz.

Sürücü belgeleri – Ehliyetler PTT Kargo ile gönderilmektedir.

Resmî belgeler %90 oranında devlet tarafından PTT kargo vasıtası ile gönderilmektedir. Dolayısı ile yaşadığınız bu tarz bekleme, eve gelmeme gibi durumlar da ilk muhatap olmanız gereken kurum PTT dir. Hangi PTT şubesi diye soracak olursanız, bulunduğunuz konuma en yakın olan şube muhtemelen kargonuzu düzenleyen şube olacaktır. Eğer hangi şube de olduğundan emin değilseniz herhangi bir PTT şubesine de giderek öğrenebilirsiniz. Sizlerin kargolarınız sisteme işlendiği için hangi şubeden gönderildiği, hangi şubede bekletildiği gibi detaylar da keza sistem üzerinden öğrenilebilmektedir.

İnternetten Ehliyet Takip İşlemi

Varsayalım ki evde değilsiniz fakat ehliyetinizin yani kargonuzun son durumunu sorgulamak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey basit, nüfus müdürlüğünde beyan ettiğiniz adresin yanı sıra bir de telefon numarası vermiştiniz. İşte nüfus müdürlüğünden gelen onay neticesinde basımı yapılan sürücü belgelerinin PTT Takip numaraları ilgili telefon numaralarına sms olarak gönderilmektedir. Vermiş olduğunuz telefon numarasına ait cihazınızdan mesajlar kısmını kontrol ettiğiniz de ilgili takip numarasını bulacaksınız. Bunu gonderitakip.ptt.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer takip numarasını kaybettiyseniz veya size hiç ulaşmadıysa bunun için de aslında bir alternatifiniz var, e devlet. E devlet üzerinden kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak sürücü belgenizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Evdeydim Ama Ehliyetim Elime Ulaşmadı. Hiç Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Eğer siz belirtilen süre zarfında evinizde veya belirttiğiniz adreste olduğunuzu düşünüyorsanız fakat 2 hafta geçmesine rağmen sürücü belgesinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız sürücü belgeniz ilgili PTT şubesinde bekletilmeye alınıyor. Bir süre bekletilen sürücü belgesi şubeden dahi alınmamışsa aynı şekilde nüfus müdürlüğüne geri gönderilmektedir.

Dolayısı ile nüfus müdürlüğünden çıktığınız andan itibaren takip eden 15-20 günlük sürede mutlaka sürekli kontrollerinizi yapmanızı öneriyoruz. Hem telefondan hem internet ortamından takibinizi mutlaka yapın. İlgili PTT görevlisi değerli kargoları ( pasaport, sürücü belgesi vb. ) 2 defa evinize yani adresinize getirmektedir. İlk sefer de evde olmadıysanız eğer 2.defayı bekleyin yine bir aksilik olması durumunda mutlaka şubeye giderek kargonuzu temin ediniz. Bu şekilde PTT ehliyet sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

Nüfus Müdürlüğünden Ehliyet Kaç Günde Elime Ulaşır?

Bunun için net bir gün söylemek hatalı olacaktır. Zira bulunduğunuz il ve ilçenin çeşitli nüfus popülasyonuna göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse ortalama 1 hafta bu süre Türkiye’de ki tüm iller için idealdir. 1 haftadan fazla süren ehliyet teslimleri de vardır elbette. Bunun yanı sıra ertesi gün gibi 1-2 gün içerisinde gelen sürücü belgeleri de vardır. Dediğimiz gibi bu durum net değildir, bulunduğunuz konuma göre değişiklik gösterebilir. Bu bekleme süre zarfında ise eğer istediyseniz nüfus müdürlüğünden alacağınız Ek-50 belgesi yani geçici sürücü belgesi ile işlerinizi halledebilirsiniz, araç kullanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili > Geçici Sürücü Belgesi – Ehliyet Nedir? Detayları Nelerdir? < konumuza göz atabilirsiniz.