Sürücü Kursu Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Sürücü belgesi almak için ilk adım bakanlıklar tarafından onaylı bir sürücü kursuna kayıt olmaktır. Sürücü kursu için kayıt esnasında bazı evraklar ve belgeler istenmektedir. Peki tam olarak neler isteniyor, hangi belgeleri vermek zorunludur? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Ehliyet almak için gerekli şartlar nelerdir?

Öncelikle başvurmak istediğiniz ehliyet türü için yaş yartını yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse B türü ehliyet için en az 18 yaşından gün almış olmalısınız. C, D veya E sınıfı için en az 22 yaşınızdan gün almış olmanız gerekiyor. Ehliyet alımı için gerekli tüm başvuru şartları için buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili şartları tamamladıktan sonra herhangi bir sorunu olmayan vatandaşlar sürücü kursunu istediği evrakları toplamaya başlayabilirler. Peki hangi evraklar istenmektedir? Aşağıda listeli bölümde evrakları ve belgeleri görebilirsiniz.

Sürücü kursu kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

Sürücü kursları ehliyet için başvuru yapan sürücü adaylarından bir takım belgeler istemektedir. Bunlar;

  • Nüfus cüzdanı yani yeni kimlik kartının aslı ve fotokopisi.
  • Diploma. ( En az ilkokul mezunu olmanız istenmektedir. Eğer hali hazırda okuyorsanız bunu gösterir belge. )
  • Sağlık raporu ( Özel hastaneler, devlet hastaneleri veya ehliyet için sağlık raporu veren kurumlardan alınmış sağlık raporu. Detaylı bilgi >> Sağlık Raporu << )
  • Sabıka kaydı ( E devlet üzerinden alınabilir. )
  • Biyometrik fotoğraf ( Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. )

Yukarıda yer alan tüm belgeleri eksiksiz toparladığınızda sürücü kursuna kaydınız gerçekleşir. Sürücü kursu ücretleri ilgili kurs tarafından düzenlenir. Peşin veya nakit gibi ödeme yöntemleri kurslardan kurslara değişiklik gösterebilmektedir. Sürücü kursu ücretleri ve daha fazla detay için >> Sürücü Kursu << yazımızdan bilgi alabilirsiniz.