Tır ehliyeti nedir, nasıl alınır, ne kadar? CE Sınıfı sürücü belgesi detayları

Değişen yeni ehliyet sınıfları ve mevzuatları gereği birçok sürücü adayı hala hangi aracın hangi ehliyet sınıfına ait olduğunu bilmiyor. Ehliyet sınıfları yeni yapılandırılmalardan sonra 16 adete çıkarılmıştı. Eskiden daha az olan ehliyet sınıfları şimdi daha fazla olduğu için sürücü adayları mevcut ehliyetlerinin hangi araçları kapsadığını, ya da hangi ehliyeti almak için önce ne şartlar gerektirdiğini net bir biçimde bilmiyor. CE sınıfı yani çekici, kamyon ve tır sınıfı ehliyetleri için gerekli şartlar, fiyat bilgileri ve detayları için bu rehber yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bildiğiniz gibi ehliyet sınıfları değiştiğinden dolayı artık yaş ve tecrübe gibi şartlar da beraberinde gelmiş bulunuyor. Örneğin CE sınıfı yani tır ehliyeti almak isteyen bir sürücü adayı ilk kez alacaksa öncelikle B ehliyet sahip olmalıdır. B ehliyetten sonra C sınıfı ehliyet almak zorundadır ve sonrasında sınıf yani fark ekleyerek CE sınıfına ( çekici kamyon ve tır sürücü belgesi ) sahip olabilecekler.

Tecrübe şartının yanı sıra sürücü adaylarına yaş şartı da getirildi. Örnek vermek gerekirse yine CE sınıfı için başladığınız ilk ehliyet B sınıfıdır. B sınıfı için yaş şartı 18 dir. Daha sonra C ehliyetini alabilirler. Ve bundan sonra ise CE ehliyeti için 21 yaş sınırı bulunmaktadır. Aynı zaman da tecrübe, yaş ve mezuniyet şartı da vardır. Yani sürücü adayları en az ilkokul mezunu olmak zorundadır. Genel anlamda ehliyet sınıfları; tecrübe, yaş ve mezuniyet bilgileri için >> Güncel Ehliyet Sınıfları ve Detayları yazımız da inceleyebilirsiniz. <<

Tır Ehliyeti ( CE Sürücü Belgesi ) Nasıl Alınıyor?

2016 yılında yapılan radikal ehliyet sistemi değişikliklerinden önce sürücü adayları direkt olarak istediği sürücü belgesine başvuru yaparak ehliyetlerine sahip olabiliyorlardı. Fakat yeni değişikliklerden sonra eğer almak istediği ehliyetin şartları varsa önce onları yerine getirmelidir.

Tır ehliyeti için şartlar; Öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olmak. Daha sonra C sınıfı ehliyete başvurmak ve en sonunda CE sınıfı ehliyete geçiş yapmak. B ehliyetinizi aldıktan sonra gireceğiniz diğer sınıflar için tekrar yazılı sınavlara girmek zorunda değilsiniz. Sadece direksiyon sınavlarından sorumlusunuz. Ve diğer bir husus ise ehliyet yılları. Yani almış olduğunuz CE ehliyetinin bir süresi var. Daha sonra tekrar yenilemek zorundasınız. CE ehliyetinizi aldığınız andan itibaren 5 yıl süresi bulunmaktadır. 5.yılınız dolduktan sonra tekrar ehliyetiniz için yazılı veya direksiyon sınavına girmenize gerek yoktur. Sadece ehliyetinizi yenilemeniz gerekmektedir. İleri okuma >> Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl yapılır? <<

Tır Ehliyeti Alabilmek İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor?

Ehliyet tiplerinin yaş sınırlandırılması bulunmaktadır. CE yani tır ehliyeti için minimum 21 yaşınızda olmanız gerekiyor. 21 yaştan önce sadece CE ye geçiş için kullanılan B ve C sınıfı ehliyetleri alabilirsiniz, bu iki ehliyeti aldıktan sonra yaşınız tutmuyorsa maalesef CE yani tır ehliyeti için 21 yaşınızın dolmasını bekleyeceksiniz.

Tır Ehliyeti ( CE Sürücü Belgesi ) İçin İstenen Belge ve Evraklar Nelerdir?

Her ehliyet sınıfı için istenen belgeler bazen farklılık gösterebiliyor. Dolayısı ile tır ehliyeti için istenen belgeleri aşağıda listelenmiş bir biçimde bulabilirsiniz. Aynı zaman da ileri okuma yapmak için >> Ehliyet Almak için gerekli belgeler << yazımızı da okuyabilirsiniz.

 • Eski ehliyetiniz ( Önce B sonra C olarak almış olduğunuz ehliyet belgesidir. )
 • Mezuniyet Belgeniz ( Unutmayın ki ehliyet alabilmek için en az ilkokul seviyesinden mezun olmuş olmanız gerekiyor. Aynı zaman da evraklarınızı teslim ederken diplomanızı da yanınızda götürmüş olmalısınız. Hali hazır da öğrenciliğe devam ediyorsanız öğrenci belgeniz ile başvurmalısınız. )
 • Adli Sicil Kaydı ( Güncel şartlar altında sabıka kaydınızı e devlet üzerinden alabilirsiniz. E devlet şifrenizi yada giriş bilgilerinizi henüz temin etmediyseniz en yakın adliyeye başvurabilirsiniz. )
 • Nüfus Cüzdanınız ( Aslı ve fotokopisi. Mutlaka başvuru esnasında yanınızda fotokopisi ve aslı bulunmalıdır. )
 • Biometrik Fotoğraf ( Yeni sisteme göre artık pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarında tamamen biometrik fotoğraf kullanılacaktır. Dolayısı ile normal vesikalık yerine biometrik fotoğraf getirdiğinizden emin olunuz. Ne olduğu hakkında bilginiz yoksa fotoğrafçıdan bilgi isteyebilirsiniz. )
 • Sağlık raporu. ( Ehliyet için sağlık raporu almalısınız. Tır ehliyeti için sağlık raporları farklı olabiliyor. Sürücü kursunuzdan da ek olarak bilgi almalısınız. )

Tır Ehliyeti ( CE Sınıfı Ehliyet ) İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tır ehliyeti için şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yaş şartı ( en az 21 yaşınızda olmalısınız. )
 • Deneyim şartı ( Önce B ehliyete, sonrasında C ehliyete sahip olmalısınız. )
 • Sağlık şartı ( Sağlık raporunuz bu ehliyet sınıfı için uygun olup olmadığınız yazacak. )
 • Mezuniyet Şartı ( en az ilkokul veya üzeri seviyede bir okuldan mezun olmuş olmalısınız. )

Tır Ehliyeti ( CE Sınıfı Sürücü Belgesi ) Fiyatları Nedir? Kaç Paraya Alınır?

Öncelikle eski sisteme göre ehliyet sahibi olanlar için farklı, ilk defa ehliyet almak isteyen bir kişiye göre farklı fiyatlar çıkarılmaktadır. Biz aşağıda tüm şartlar için fiyat listelerini yayınlayacağız. Sizler de kendinize en uygun olanını inceleyebilirsiniz.

 Hiçbir Ehliyeti Olmayan Birinin Tır Ehliyeti İçin Ödeyeceği Fiyatlar 

İlk defa ehliyet başvurusunda bulunacağınız için öncelikle B sınıfı sürücü belgesi almanız gerekmektedir. Bunun için fiyat listesi şu şekildedir:

 • Sürücü kursu fiyatı 2900 TL + Sınav harcı 120 TL + Direksiyon sınavı ücreti 160 TL + B sınıfı ehliyet harcı 1451 TL

B sınıfı ehliyet için genel toplam fiyat : 4631 TL dir.

B sınıfı ehliyeti aldıktan sonra C sınıfına geçiş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise aşağıda ki gibi bir fiyat belirlenmiştir:

 • Kurs fiyatı 3560 TL + Sınav harcı 160 TL +  C sınıfı ehliyet harcı 2208,70 TL

C sınıfı ehliyet için genel toplam fiyat : 5930 TL

Son olarak tır ehliyeti için yani CE sürücü belgesi için C sınıfından CE sınıfına geçiş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise fiyat listesi aşağıda ki gibidir :

Kurs fiyatı 1730 TL + Sınav harcı 130 TL + Kart bedeli 270 TL + CE sınıfı ehliyet harcı 3498 TL

CE sınıfı ehliyet için gelen toplam fiyat : 3498 TL

Toparlayacak olursak, hiç ehliyeti olmayan bir insanın TIR ehliyeti yani CE sınıfı ehliyet alabilmesi için ödemesi gereken tutar : 10926 TL dir.

B sınıfı Ehliyetim var Tır Ehliyeti İstiyorum Kaç Para?

Mevcut durumda B ehliyete sahipseniz CE sınıfı ehliyet için ödemeniz gereken fiyat listesi aşağıda listelenmiştir:

Öncelikle C sınıfı ehliyet almanız gerekiyor.

 • Kurs fiyatı 2390 TL + Sınav harcı 130 TL + Kart bedeli 270 TL + C sınıfı ehliyet harcı 1368 TL

C sınıfı ehliyet için genel toplam fiyat : 4158TL

Son olarak tır ehliyeti için yani CE sürücü belgesi için C sınıfından CE sınıfına geçiş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise fiyat listesi aşağıda ki gibidir :

 • Kurs fiyatı 1730 TL + Sınav harcı 130 TL + Kart bedeli 270TL + CE sınıfı ehliyet harcı 1368 TL

CE sınıfı ehliyet için gelen toplam fiyat : 3498 TL

B sınıfı ehliyeti olan biri için Tır ehliyeti almanın maliyeti genel toplam da : 7656 TL

2016 Yılından Önce B Ehliyete Sahip Biri Tır Ehliyeti İçin Kaç Para Öder?                

B sınıfından C sınıfına geçmek için;

 • Kurs fiyatı 2390 TL + Sınav harcı 130 TL + Kart bedeli 270 TL + C sınıfı ehliyet harcı 1368 TL

C sınıfı toplam : 4158TL

C sınıfından CE yani TIR ehliyeti için ödemesi gereken tutar:

 • Kurs fiyatı 1730 TL + Sınav harcı 130 TL + Kart bedeli 270 TL + C sınıfı ehliyet harcı 1368 TL

CE sınıfı toplam: 3498TL

Genel toplam fiyat listesi : 7656 TL dir.

2016 Yılından Önce ( Yani Eski Sistem ) E Sınıfı Ehliyete Sahip Kişiler Kaç Para Öder?

Mevzuat değişikliklerinden önce E sınıfı ehliyet sahibi iseniz zaten hali hazırda C sınıfı ehliyete sahipsiniz demektedir. Sistem Eski E sınıfı ehliyetler için Hem B hem de C sınıfını kapsadığını belirtiyor. Dolayısı ile sizin yapmanız gereken sadece CE sınıfı ehliyet için gerekli ücreti ödemek. Ödemeniz gereken tutar aşağıda listelenmiştir:

 • Kurs fiyatı 1730 TL + Sınav harcı 130 TL + Kart bedeli 270 TL + C sınıfı ehliyet harcı 1368 TL

CE sınıfı için genel toplam : 3498TL dir.

CE Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2022

Tüm yazıyı toparlayacak olursak hiç ehliyeti olmayan birinin tır ehliyeti almak için 10926 TL, B ehliyeti olan birinin tır ehliyeti almak için ödemesi gereken tutar 7656 TL, 2016 yılından önce B ehliyeti olan birinin Tır ehliyeti için ödemesi gereken tutar 7656 TL ve son olarak 2016 yılından önce E sınıfı ehliyete sahip birinin Tır ehliyeti için ödemesi gereken tutar 3498TL dir.