Tüvtürk Randevu Alma ve Tüvtürk Muayene Ücretleri 2022

Tüvtürk, ülkemizde araçların trafiğe çıkmadan önce var olan rutin bakımlarının yapıldığı, bakanlıklar tarafından onaylı kurumsal firmalardır. Araç sınıfına, modeline, egzoz dumanına ve bunun gibi birçok araç için geçerli değerlere bakılır. Buna göre muayene işlemleri gerçekleştirilir ve aracın trafiğe çıkması sağlanır. Ticari araçlarda yılda bir kere, hususi araçlarda ise 2 yılda bir olmak kaydı ile gerçekleştirilen muayeneler, Tüvtürk tarafından yapılmaktadır. Bazı kalabalık şehirlerde, metropol diyebileceğimiz şehirlerde özellikle Tüvtürk tarafında yoğunluk yaşanabilmektedir. Bu yoğunluğun önüne geçebilmek adına Tüvtürk randevu sistemine geçiş yapmıştır. Bu yazımızda sizlere Tüvtürk araç muayene ücretleri ve bunun yanı sıra randevu alma ve randevu iptal etme ile randevuyu tekrar alma gibi işlemleri detaylıca inceledik.

2022 Tüvtürk muayene ücretleri ne kadar?

Tüvtürk randevusu için ücret ödemeniz gerekmemektedir. Yapacağınız tüm ödemeler muayene esnasında gerçekleştirilir. Eğer muayene ücreti dışında herhangi bir ücret talep edilirse lütfen ilgili bakanlık birimlerini ve iletişim kanallarını arayınız. Ayrıca Tüvtürk harici hiçbir web sitesinden randevu almayın. Tüvtürk randevuları sadece kendi web sitesi üzerinden alınmaktadır.

2022 Tüvtürk Muayene Ücretleri

  1. Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker – 685,58 TL
  2. Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork – 507,40 TL
  3. Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet –  258,42 TL

Araç muayenesi için gerekli belge ve evraklar nelerdir?

Araç muayenesi için yanınızda getirmeniz gereken bir takım belgeler vardır. Bunlar;

  • Araç ruhsatı > eğer araç devir işlemleri gerçekleşmiş ise noter tarafından sizlere verilmiş geçici belge de geçerlidir. Hiçbir şekilde ruhsatsız gelmeyin aksi halde muayeneniz geçersiz sayılacaktır.
  • Trafik sigortası > Aracın trafik sigortası mutlaka muayene tarihinden sonra bitmelidir. Diğer bir ifade ile sigorta tarihiniz muayene tarihinden önce bitmiş olamaz. Aksi halde geçersizdir.
  • Vekalet belgesi > Eğer araç sahibi dışında birisi muayeneye getiriyorsa aracı mutlaka vekalet belgesi olmak zorundadır. Aksi halde muayene işlemleri gerçekleştirilemez.
  • LPG / CNG etiketi > Eğer aracınızda LPG ya da CNG bulunuyorsa mutlaka üzerlerinde yer alan etiketlerin yıpranmamış olması gerekiyor. Yani ilgili memurlar tarafından okunabilmeli ve bir sorun teşkil etmemelidir.

Tüvtürk randevu alma işlemleri

Tüvtürk randevu alma işlemleri web sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden alınabilir fakat randevuya gelmeden önce bazı işlemlerin tam olduğundan emin olmalısınız. Örneğin aracınızın bir vergi borcu ya da trafik cezası olmaması gerekiyor. Eğer muayene öncesi herhangi bir borç var ise maalesef muayene gerçekleştirilemiyor. Aracınız muayeneye gelmeden önce sigortalı olmak zorundadır. Eğer aracınızın sigortası muayene öncesinde bitmiş ise maalesef muayene gerçekleştirilemez. Bu yüzden mutlaka sigortanızın tarihini kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda telefon numaralarından da ulaşarak randevunuzu telefon üzerinden alabilirsiniz. İlgili telefon numarası > 0850 222 88 88 < dir.
Tüvtürk randevusunu internet üzerinden almak isteyen kullanıcılar ise >> https://reservation.tuvturk.com.tr/Web.UI/ << adresinden ilgili siteye ulaşarak randevularını alabilirler. Tüvtürk’ün resmi sitesinden alacağınız randevular için sizden bir takım bilgiler istenecektir. Bunlar aracınızın plakası, ruhsat nosu, şehir vb. bilgilerdir. Eğer randevu günü ve saatinde işiniz çıkarsa veya gidemeyecek durumda olursanız tekrar Tüvtürk’ün sitesine girerek aynı bilgileri doldurup kendi randevunuzun gününü ve saatini değiştirebilirsiniz.

Tüvtürk randevu iptal etme işlemleri

Aynı işlemleri ister websitesi isterseniz de çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebilir ve o aşamada tekrar randevunuzu iptal ettirebilirsiniz. Örneğin kişi websitesi üzerinden randevu almışsa ister websitesi üzerinden isterse de çağrı merkezi üzerinden iletişime geçip randevusunu iptal edebilir.

Tüvtürk e devlet ile randevu alma işlemleri

Türkiye Vatandaşlarına verilen e devlet hesap bilgileri ile >> https://www.turkiye.gov.tr/muayene-randevu-kayit << adresinden Tüvtürk muayenesi alabilir. İstenilen bilgileri doğru doldurduğunuz anda randevunuz gerçekleştirilir. Randevunuzu iptal etmek isterseniz de ister Tüvtürk sitesinden isterseniz de çağrı merkezinden arayarak iptal edebilirsiniz.

Tüvtürk randevu tekrarı işlemleri nelerdir? Hangi durumda olur?

Eğer aracınız muayeneden geçemez ise sizden tekrar ilgili hataları düzeltip muayeneye gelmeniz istenir. 30 gün içerisinde tekrar Tüvtürk’e başvurup muayene ettirirseniz aracınızı hiçbir ek ücret ödemezsiniz. Fakat eğer 30 günü geçer veya 2. 3. gibi tekrarlar olursa her seferinde belli bir ücret artarak sizlerden alınmaya başlar. Muayenenizin olmaması durumunda sizlere verilen geçici bir ” geçici kusurlu ” etiketi bulunmaktadır. Bu etiket ile trafiğe çıkabilir araçlar fakat unutulmaması gerekiyor ki bu etiketlerinde süreleri bulunmaktadır ve en yakın sürede aracınızı muayene sokup, muayeneden geçirmeniz gerekiyor. 2. ve 3. ya da daha fazla tekrar eden muayeneye götürme işlemlerinde sizlere verilen bir önceki geçici kusurlu etiketlerini mutlaka Tüvtürk’e götürmelisiniz.