2022 Yayaya yol vermeme cezası ne kadar oldu?

Ülkemizde trafik cezaları oldukça fazla ve bir çok sürücü maalesef hangi kurallardan sorumlu olduğunu bilmiyor. Özellikle son zamanlarda gündemimizde olan keza ülke meclisinde dahi gündeme gelen yayaya yol vermeme cezaları 2022 yılında  kaç TL oldu? Tüm detayları ve cezalar hakkında bilgiler sitemizden bulabilirsiniz.

Yayaya yol vermeme cezası 2022

Her yılın başında yapılan zamlarla beraber trafik yönetmenliğinde de gerekli zamlar cezalara yansıdı. Güncel zamanda sürücüler ilgili yerlerde yer alan uyarılara rağmen, yayalara yol vermemesi durumda ceza ödemekle yükümlüdür.

Yapılan değişiklikler neticesinde güncel yayaya yol vermeme cezası 888 TL dir. Sürücüler eğer yine diğer cezalarda olduğu gibi erken ödeme yaparlarsa, ‘ erken ödeme indirimi ‘ kapsamında %25 daha az ceza öder. Peki ne kadara denk geliyor bu tutar?

Yayaya yol vermeme cezası indirimli ne kadar?

Trafik yönetmeliği kuralları gereği sürücülerin Yayaya yol vermemesi halinde ödemesi gereken 888 TL cezanın erken ödeme indirimli hali 666 TL dir. Sürücülerin erken ödeme indiriminden yararlanabilmesi için en önemli şart tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemesini gerçekleştirmek.

O yüzden hem ceza almamak hem de trafik halinde yada seyir halinde yayaların ve kendi can güvenliğiniz açısında mutlaka yayalara öncelik tanımanız. Bir çok şehirde, özellikle de büyük metropollerde insanlar trafikte kalmamak gibi nedenlerden ötürü oldukça dikkatsiz, hızlı ve kurallara bağlı kalmadan araç kullanmaktadır.

Sürücülere olduğu kadar yayalara da burada biraz sorumluluk düşüyor. Yaya yolu diye direkt yola atlamamak gerekiyor. Gerçekten acelesi olan, içerisinde hasta taşıyan araçlar o an yaşadıkları panik ve aksiyondan dolayı kuralları göz ardı edebilir her iki taraf içinde istenmeyen sonuçlar doğabilir. Dolayısı ile lütfen yaya geçitlerinde yola atlamadan önce mutlaka güvenliğinizi sağlayın. Ardından sizlere tanınan geçiş üstünlüğünü kullanın.

Yayaya yol vermeyen sürücülere 20 puan ceza

Bildiğiniz üzere 2016 yılında değişen yönetmelik gereği ehliyetini alan sürücüler 2 yıl boyunca stajyer ehliyet konumunda bulunuyor. Dolayısı ile stajyer ehliyetlerde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine el konuluyor.

Yayaya yol vermeme cezasında da ceza puanı uygulanmaktadır. İlgili cezanın ehliyete yansıyan puanı 20 puandır. Sürücü eğer 80 puana kadar ceza almış ve üstüne yayaya yol vermeyip ceza alırsa ehliyetine el konulur. İlgili yazıya >> Stajyer ehliyet nedir? Yönetmelikleri nelerdir? << yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın