Yeni ehliyet alma yaşı kaçtır? Nasıl hesaplanır? Üst sınırı var mı?

Ehliyet almak isteyen yeni sürücü adaylarının en çok sorduğu sorulardan birisi ise “ .. “ tarihinde doğdum, ehliyet alabilir miyim? Veya 18 yaşından gün aldım ehliyetimi alabilir miyim? Bu soruya açıklık getirmek ve mevzuatlar gereği en doğru bilgiyi verebilmek adına bu makaleyi hazırladık. Kısaca ehliyet alma yaşı hesaplama işlemlerini sadece yaş sorusu ile ilgili değil aynı zaman da ise örneğin 18 yaşıma girmeme 20 gün var sürücü kursuna şimdiden başvuru yapabilir miyim? Gibi sorularda pek çok kez duyduğumuz sorular arasında geliyor.

Unutmayın sürücü belgesi devlet tarafından onaylanan, denetlenen ve verilen bir resmi belgedir. Dolayısı ile kesin ve katı kuralları vardır. Bu bağlamda herhangi bir şekilde yaş şartını sağlayamıyorsanız normal başvuru aynı zaman da sürücü kursuna da önceden başvuru ne yazık ki gerçekleşemiyor.

Peki yaş şartını sağlayıp sağlayamadığınızı nasıl anlarsınız. Sizler için aşağı da ehliyet gruplarına göre çeşitlendirdik. Bu sayede almak istediğiniz ehliyet tipine bakarak yaş şartınızı sağlayıp sağlayamadığınızı öğrenebilir daha sonra sürücü kursu kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. >> Sürücü kursu kaydı nasıl yapılır? <<

YENİ EHLİYET GRUPLARI YAŞ ŞARTLARI

M – Motorlu Bisiklet ( Moped ) 50CC ye kadar. Yaş şartı 16 dır.

A1 – Motosiklet 125CC ye kadar. Yaş şartı 16 dır.

A2 – Motosiklet 35kW a kadar. Yaş şartı 18 dir.

A – Motosiklet 50CC üzeri hepsi. Yaş şartı 20 dir.

B1 – Motosiklet ( 4 Tekerli / ATV vb. ) 15kW a kadar. Yaş şartı 16 dır.

B – Otomobil ve Kamyonet. Yaş şartı 18 dir.

BE – Otomobil ve Kamyonet ( romörklü ). Yaş şartı 18 dir.

C1 – Kamyon ve Çekici. Yaş şartı 18 dir.

C1E – Kamyon ve Çekici ( romörklü ). Yaş şartı 18 dir.

C – Kamyon ve Çekici. Yaş şartı 21 dir.

CE – Kamyon ve Çekici ( romörklü ) Yaş şartı 21 dir.

D1 – Minibüs. Yaş şartı 21 dir.

D1E – Minibüs  ( romörklü ). Yaş şartı 21 dir.

D – Minibüs ve Otobüs. Yaş şartı 24 dür.

DE – Minibüs ve Otobüs ( romörklü ). Yaş şartı 24 dür.

F – Traktör. Yaş şartı 18 dir.

G – İş makinesi. Yaş şartı 18 dir.

** Yukarıda yer alan bilgilere göre yaş şartlarınızı inceleyiniz. Ehliyet sınıfları ile ilgili daha detaylı bilgi için >> Güncel ehliyet sınıfları ve kapsamları <<

EHLİYET ALMAK İÇİN HANGİ YILDA DOĞMUŞ OLMAK GEREK? ÜST SINIRI NEDİR?

M-A1-B1 EHLİYET GRUPLARI İÇİN HANGİ YILDA DOĞMUŞ OLMAK GEREKİYOR?

Bu grupta ki sürücü belgeleri için yaş sınırı şartı 16 dır. 16 Yaşınızdan büyükseniz bu grupta yer alan ehliyetlere sahip olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse >> 2019 yılında başvuru yapmak istiyorsanız 2003 yılında doğmuş olmanız gerekiyor. Aynı zaman da AY ve Gün olarak da doldurmuş olmanız gerekiyor.

Örneğin 01.02.2003 yılında doğmuş biri 01.02.2019 tarihinden önce başvuru yapamaz. Bu tarihten sonra dilediği zaman başvurusunu gerçekleştirebilir. 2020 yılında başvuru yapacak sürücü adayları ise 2004 yılında doğmuş olmalıdır. Yine aynı şekilde 2020 yılında da doğum yılını GÜN ve AY şeklinde doldurmuş olması gerekiyor.

A2-B-BE-C1-C1E-F-G EHLİYET GRUPLARI İÇİN HANGİ YILDA DOĞMUŞ OLMAK GEREKİYOR?

Burada yer alan ehliyet sınıfları için ise yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. 18 Yaşınızdan büyükseniz veya gününüzü doldurduysanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse >> 2019 yılında başvuru yapmak isteyen sürücü adayının 2001 yılında doğmuş olması gerekiyor.

Yine doğum tarihini AY ve GÜN olarak doldurmuş olması gerek. Sürücü adayı eğer 2020 yılında başvuru yapmak istiyorsa 2002 yılında doğmuş olması ve doğum tarihini GÜN ve AY şeklinde doldurmuş olması gerekiyor.

A EHLİYET GRUBU İÇİN HANGİ YILDA DOĞMUŞ OLMAK GEREKİYOR?

A ehliyet sınıfının yaş şartı 20 dir. 20 Yaşınızdan önce A ehliyete başvuru yapamazsınız. Eğer 20 yaşınızdan gün ve ay doldurduysanız sürücü kursuna gidip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse >> 2019 yılında A ehliyete başvurmak isteyen sürücü adayının 1999 yılında doğmuş olması gerekiyor ve aynı zaman da doğum tarihini gün ve ay şeklinde doldurmuş olması gerekmektedir. Aynı şekilde A ehliyet başvurmak isteyen sürücü adayı 2020 yılında başvurusunu gerçekleştirmek istiyorsa şayet 2000 yılında doğmuş olması ve doğum tarihini gün ve ay şeklinde doldurmuş olması gerekmektedir.

C-CE-D1-D1E GRUBU İÇİN HANGİ YILDA DOĞMUŞ OLMAK GEREKİYOR?

Bu grubun yaş sınırı 21 dir. 21 yaşından önce bu gruptaki ehliyet sınıfına başvuru yapamazsınız. Eğer 21 yaşınızı doldurduysanız veya 21 yaşınızdan gün aldıysanız sürücü kursuna giderek bu gruptaki ehliyet sınıfları için başvuru yapabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse >> 2019 yılında başvuru yapmak isteyen sürücü Adayı 1998 yılında doğmuş olması gerekiyor, aynı şekilde 2019 yılında doğum tarihini gün ve ay şeklinde doldurmuş olmalıdır. Şayet  sürücü adayı 2020 yılında başvuru yapmak istiyorsa 1999 yılında doğmuş olması gerekiyor ve doğum tarihini gün ve ay şeklinde doldurmuş olması gerekmektedir.

D-DE GRUBU İÇİN HANGİ YILDA DOĞMUŞ OLMAK GEREKİYOR?

Bu ehliyet sınıfının yaş sınırı 24‘tür. 24 yaşından küçük kimseler bu ehliyet sınavına başvuru yapamaz fakat 24 yaşındaysanız ve doğum tarihinizi gün ve ay şeklinde doldurduysanız sürücü kursuna giderek bu ehliyet sınıflarına başvuru yapabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse >> Sürücü Adayı 2019 yılında başvuru yapmak istiyorsa 1995 doğumlu olması gerekiyor aynı şekilde 1995 tarihinin gün ve ayını doldurması gerek. Sürücü Adayı 2020 yılında başvuru yapmak istiyorsa 1996 yılında doğmuş olması gerekiyor aynı şekilde doğum tarihini gün ve ay biçiminde doldurmuş olması gerekmektedir.

EHLİYET ALMAK İÇİN YAŞIM TUTUYOR BAŞKA NEYE GEREK VAR?

Her ehliyet sınıfının kendi içerisinde farklı şartları mevcuttur. Örneğin bazı ehliyet grupların da farklı tipte deneyim gerekmektedir. Aşağıda yer alan tabloda örnekleri inceleyebilirsiniz bu şartlar mevzuatlar gereği tüm Sürücü Adayları için geçerlidir.

A sınıfı sürücü belgesi için 24 yaşınızı tamamlamış olmalı ve ya 24 yaşınızdan küçükseniz en az 2 yıllık A2 ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Bu ehliyet türünde ya deneyim ya da yaş şartını yerine getirdiğiniz takdirde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

C1-C-D1-D sınıfı sürücü belgesi için en az otomobil seviyesindeki sürücü belgesini almış olmanız gerekiyor. Yani hiçbir şekilde ehliyet almamış bir Sürücü Adayı bu sınıftaki ehliyetlere başvuru yapamaz.

BE sınıfı sürücü belgesi için en az B sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.

CE sınıfı sürücü belgesi için en az C sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.

C1E sınıfı sürücü belgesi için en az C1 sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.

DE sınıfı sürücü belgesi için en az D sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.

D1E sınıfı sürücü belgesi için en az D1 sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekiyor.

Ehliyet gruplarında deneyim şartları için > Ehliyet almak için gerekli şartlar nelerdir? <