Yeni ehliyet sınıfları nelerdir? Şartları ve kullanabildikleri araçlar neler?

Yeni ehliyet sisteminde ki en büyük değişikliklerden birisi ise ehliyet sınıfları ve kapsamları oldu. Yeni ehliyet sınıflarında, sınıf sayısı 16 ya çıkartıldı. Eski sisteme göre 9 adet bulunan ehliyet sınıfları artık 16 olarak güncellendi. Ve bunun yanı sıra bazı ehliyet sınıflarına yaş şartı, bazılarına tecrübe şartı gibi detaylarda ek olarak konuldu. Yazının devamında hem yeni sistemde ki ehliyet sınıflarını, hem de eski sistemde var olan ehliyet sınıfınızın yeni sisteme göre dengini ve deneyim-yaş şartı detaylarını bulabileceksiniz.

 Yeni Ehliyet Sınıfları İle Getirilen Yenilikler :

  • Otomatik ehliyet sınıfı getirildi. Sürücü adayları istediği takdir de manuel yerine sadece otomatik ehliyet sahibi olabilecek.
  • Yaş şartı getirildi.
  • Deneyim şartı getirildi. Eski sisteme göre örneğin b ehliyete sahip sürücü adayı minibüs kullanabiliyordu. Fakat yeni sisteme göre artık deneyim şartı getirildi. Detaylar aşağıda.
  • Motorlubisiklet ( MOPED ) yaş sınırı 16 ya düşürüldü. Aynı zaman da diğer tüm ehliyet sınıflarına sahip sürücü adayları MOPED ehliyet sınıfına da sahip olabilecek.
  • Yeni ehliyet sınıfları eklendi.

Yeni Ehliyet Sınıfları Güncel Liste

Ehliyet SınıfıKullandığı AraçSahip Olduğu SınıfTecrübe SınırıYaş Sınırı
MMotorlubisiklet ( MOPED )16
A1125 CC ye kadar motosikletM16
A235 KW a kadar motosikletM – A118
A35 KW ve üzeri motosikletM – A1 – A224 Yaş yada 2 yıllık A220
B1Motosiklet ( 4 tekerli )M16
BOtomobil ve kamyonetM – B1 – F18
BEOtomobil ve kamyonet ( römorklu )M – B – B1 – FB18
C17.5 tona kadar kamyon ve çekiciM – B – B1 – FEn az B18
C1E12 tona kadar kamyon ve çekici ( römorklu )M-B-BE-B1-C1-FC118
CKamyon ve çekiciM-B-B1-C1-FEn az B21
CEKamyon ve çekici ( römorklu )M-B-BE-B1-C-C1-C1E-FC21
D116+1 kişilik minibüsM-B-B1-FEn az B21
D1E16+1 kişilik minibüs ( römorklu )M-B-BE-B1-D1-FD121
DOtobüsM-B-B1-D1-FEn az B24
DEOtobüs ( römorklu )M-B-BE-B1-D-D1-D1ED24
FTraktörM18
Gİş makinesiM18

Eski ehliyetim yeni ehliyette hangi sınıf?

Aşağıda yer alan listelenmiş tabloda eski tip ehliyet sınıfınızın yeni sisteme göre denkliğini görebilirsiniz.

Ehliyet Denklik Tablosu

Eski Tip Ehliyet SınıfıYeni Tip Ehliyet Sınıfında Dengi
A1 Sınıfı EhliyetM ve A1 Sınıfı Ehliyet
A2 Sınıfı EhliyetM-A1-A2-A-B1 Sınıfı Ehliyet
B Sınıfı EhliyetM-B1-B-D1-F Sınıfı Ehliyet
C Sınıfı EhliyetM-B1-B-D1-C1-C-F Sınıfı Ehliyet
D Sınıfı EhliyetM-B1-B-BE-C1-C1E-C-CE-D1-D1E-F Sınıfı Ehliyet
E Sınıfı Ehliyet ( 28 / 04 / 1997 Tarihinden Önce)M-B1-B-BE-C1-C1E-C-CE-D1-D1E-D-DE-F Sınıfı
E Sınıfı Ehliyet ( 28 / 04 / 1997 Tarihinden Sonra)M-B1-B-C1-C-D1-D-F Sınıfı Ehliyet
F Sınıfı EhliyetM ve F Sınıfı Ehliyet
G Sınıfı EhliyetM ve G Sınıfı Ehliyet

Sınıfları olarak güncellenmiştir.

Güncel Ehliyet Sınıfları ve Detayları

M Ehliyet Sınıfı ( Moped ) Nedir?

M sınıfı ehliyetler yani Motorlubisiklet ehliyet sınıfı direkt olarak başvuru yapılarak alınamaz. Sadece diğer ehliyet sınıflarına başvuru yaptığınız da otomatik olarak M sınıfı ehliyete de sahip olursunuz. Yaş şartı 16 dır. Deneyim şartı bulunmamaktadır. Mevzuatlara göre Moped sınıfında ki araçlar 45 km/h ı geçemez. Ve silindir hacimleri en fazla 50 cc olmalıdır.

A1 Ehliyet Sınıfı Nedir?

2 Tekerlekli motosikletler için ayrılmış gruptur. Fakat silindir hacmi en fazla 125 cc olan motorlara kadar kullanılabilir. 125 CC üzeri motosiklet kullanmak istiyorsanız A2 veya A ehliyet almalısınız. Aynı zaman da yaş şartı 16 dır.

A2 Ehliyet Sınıfı Nedir?

35 KW a kadar olan motosikletleri kullanan gruptur. Yani ortlama 47 beygir gücünde ki motosikletler buda genel anlamda bize 500 cc ye kadar motosiklet kullanabilecek grubu veriyor. 500 cc ve üzeri motosiklet kullanmak isteyen sürücü adayları A ehliyeti almak zorundadır. A2 ehliyeti için yaş sınırı 18dir. A2 sınıfı ehliyete sahip sürücü adayları hem M sınıfı hemde A1 sınıfına sahiptir.

A Ehliyet Sınıfı Nedir?

Motosiklet grubu sınıfının en üstüdür. Yani deneyim şartı ve yaş şartı bulunmaktadır. A sınıfı ehliyete sahip sürücü adayları otomatik olarak M, A1 ve A2 ehliyete de sahiptirler. Tüm cclerde ki motorları kullanabilirler. Deneyim şartı en az 2 yıllık A2 olarak belirlenmiştir. Yaş şartı ise 24 yaştır.

B1 Ehliyet Sınıfı Nedir?

Otomobil ehliyeti değildir. 15 KW a kadar olan 4 tekerlekli araçları kullanabilirsiniz. Yaş şartı 16 dır.  Yük taşınması olacaksa şayet maksimum 550 kg a kadar taşıma yapabilirsiniz.

B Ehliyet Sınıfı Nedir?

Otomobil ve kamyonet ehliyeti sınıfıdır. Eski tip ehliyet sınıflarında B ye sahip olan sürücüler minibüs de kullanabiliyordu. Fakat yukarıda ki tabloda da bahsettiğimiz üzere yeni sistem ile beraber minibüs ehliyetini ayrıca almanız gerekmektedir. B sınıfı için istenen yaş şartı 18 dir. Deneyim şartı bulunmamaktadır. B sınıfı ehliyet için daha detaylı bilgi arıyorsanız >> B sınıfı ehliyet <<

F Ehliyet Sınıfı Nedir?

Traktör ehliyeti diyebiliriz. Yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. F sınıfına sahip olan sürücüler aynı zaman da M sınıfına da sahip oluyorlar. Deneyim şartı bulunmamaktadır.

G Ehliyet Sınıfı Nedir?

İş makinesi ehliyeti olarak geçmektedir. Yaş için aranan şart 18 dir. M ehliyete de yine sahiptir. Daha detaylı bilgi için >> G ehliyet sınıfı ? <<