Yeni kimlikte cilt no, seri no ve cüzdan no nerede?

Yeni kimlikler bildiğiniz üzere çipli olarak verilmeye başlandı. Artık çipli kimlikler tüm dünyada da geçerliliği olan kimlikler olarak belirlenmiştir. Ülkemizde de sağlanan bu imkan neticesinde vatandaşların kimlik no, cilt no veya seri no gibi önemli verilerin nerede yer aldığına dair meraklar var. Bu yazımızda sizlere yeni kimlikte tüm önemli noları anlatacağız.

Yeni kimlikte cilt no nerede?

Eski tip kimliklerde cilt no, aile sıra numarası, din ve medeni gibi özel bilgiler açıkça yer alıyordu. Yeni kimliklerde ise bu bilgilerin çoğu çiplere yerleştirilmiş vaziyette. Bu bağlamda cilt no da yeni kimliklerde çiplerin içerisinde yer almaktadır. Dolayısı ile yeni kimliklerde cilt no yer almamaktadır. 

Yeni kimlikte seri no nerede?

Yeni tip kimliklerde cilt nosunun yer almadığından bahsettik. Bu tarz bilgilerin çiplere gizlenmiş olduğunu ve uluslar arası geçerliliklerinin olduğundan da. Fakat yeni kimliklerde seri no kimlik üzerinde yer almaktadır. Aşağıda görselde görebileceğiniz üzere seri no kimlik üstünde işaretli bölgede bulunmaktadır.

Yeni Kimlik Seri No

Yeni kimlikte cüzdan no nerede?

Yeni kimlik kartlarında cilt no gibi cüzdan no da yer almamaktadır. Bu bilgiler kartın içerisinde bulunan çiplere girilmiştir. Vatandaşların internet üzerinde veya kamu kurumlarında yaptıkları bazı işlemler için cüzdan no gibi bilgilerine ihtiyaç olabilmektedir.

Eğer yeni kimlik kartı kullanıyorsanız ve cilt no ya da cüzdan no nuzu öğrenmeye ihtiyacınız varsa bunu e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına ” kimlik bilgilerim ” yazarak eski kimliğinizdeki gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Artık cilt no ve cüzdan no ları yeni kimlik üzerinde yer almıyor. Tüm bu bilgiler E devlet >> Kimlik Bilgilerim bölümünden öğrenilebilir.

Ayrıca bkz: