Yeni Özel Plaka Nasıl Alınır? Fiyatları ve şartları nelerdir?

Günümüzde otomobiller veya motorlu taşıtlar oldukça ihtiyaç ve bir o kadarda zevk meselesi haline geldi. Bazı sürücüler noterler tarafından verilen otomatik plakalardan pek memnun değiller. Bu kesim için bir alternatif ” Özel Plakalar ” çıkarılmış durumda. Peki tam olarak Özel Plaka nedir? Özel plaka nasıl alınır? Fiyatları ve mevzuatlara göre şartları nelerdir? Tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Özel plaka nedir?

Standart olarak noterler tarafından verilen plakalar karışık harf ve rakam dizilimine sahiptir. Fakat özel plaka dediğimiz unsur ise eğer ilgili plakanın boşta olması durumunda sürücün isteği ile verilen plakalardır. Aynı zamanda bu plakalara 2.el olarak da sahip olunabilmektedir. Bu plakalar isminizin baş harfleri, doğduğunuz şehre özel harfler, tuttuğunuz takımın harfleri gibi size özel hazırlanmış plakalardır.

Özel plaka nasıl alınır?

Bildiğiniz üzere sürücülerin sıfır veya ikinci el araç alımında uyguladığı bir takım prosedürler vardır. Öncelikle araç satış belgesi veya ikinci el ise satın alacağınız kişi ile notere gidilir. Tüm işlemler noter tarafında gerçekleştirilir. Ruhsat devir işlemleri yapılır ve akabinde plaka çıkartılır. Plaka alacağınız belge ile bulunduğunuz ilin veya ilçenin şoförler odasına gidilip plaka bastırılır.

Bu anlattıklarımız standart olan prosedürler, peki özel plaka almak isteyen ilgili sürücü hangi adımları takip etmelidir? Tane tane anlatmak gerekirse;

 • Öncelikle aracınız olmalı veya alacağınız aracı seçmelisiniz.
 • Aracınız sıfır veya ikinci el olabilir fark etmez. Tüm satın alma veya devir işlemleri yapılmadan evvel sizin özel plakanızı çoktan ayırtmış olmanız gerekmektedir.
 • İlgili özel plaka rezerve edilir ve araç devri için gerekli işlemler noter tarafında halledilir.
 • Noterde yapılırken işlemler görevliye özel plaka rezerve ettiğinizi ve bunun üzerinden işlem alması gerektiğini söylersiniz.  *** Not *** Nasıl özel plaka rezerve edeceğiniz aşağıda anlatılmıştır.
 • Ruhsat devir işlemleri bittikten sonra plaka bastırma belgeniz ile şoförler odasına gidip özel plakanızı bastırabilirsiniz.

Özel plaka rezervasyonu nedir? Yapmak zorunda mıyım?

Bildiğiniz üzere özel plakalara ilgi her geçen gün büyüyor. Dolayısı ile rezervasyon ve belli bir ücret karşılığında sahip olabiliyorsunuz. Sizin istediğiniz özel plaka bir başkası tarafından da isteniyor olabilir dolayısı ile işlemleriniz gerçekleşene kadar yasal bağış tutarını ödeyip rezervasyonunu yapmış olmanız gerekiyor.

Özel plaka rezervasyonu nasıl yapılıyor?

Günümüzde özel plaka için rezerve işlemleri iki şekilde gerçekleşmektedir;

 1. İnternet üzerinden yapılan rezervasyon işlemleri
 2. Emniyet müdürlüğüne gidip yapılan rezervasyon işlemleri

İnternet üzerinden özel plaka rezervasyonu yapmak istiyorsanız ilgili sayfa >> https://onlineislemler.egm.gov.tr/eskisehir/Sayfalar/plakatahsis.aspx

Yukarıda yer alan adrese gidin ve adımları doldurun. Plakanızı öncelikle sorgulamanız gerekiyor. Sorgulama işlemi bittikten sonra kişisel ve ya kurumsal yani şirket için mi yoksa hususi olarak mı kullanılacak bunu seçmeniz gerekiyor. Daha sonra isim, soy isim, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekiyor. Ardından ” Plaka Ayır ” şeklinde son işlemi yaptığınız vakit plakanız rezerve edilmiş oluyor.

Not: Ayırdığınız plakaların bekleme süresi 1 iş günüdür. Dolayısı ile bugün eğer plakanızı ayırdıysanız yarına kadar işlem yapmanız gerekiyor yoksa plakanız boşa düşmektedir. Bir diğer husus ise eğer bulunduğunuz il dışında bir ilden almanız gerekiyorsa plakayı ilgili sayfada alacağınız ya da yapmak istediğiniz ilin ismini yazın.

Özel plaka alma şartları nelerdir? 2022

Özel plaka mevzuatları ve prosedürleri ile İçişleri Bakanlığı ilgilenmektedir. Dolayısı ile yürürlükte olan tüm kurallar İçişleri Bakanlığı denetimindedir. Özel plaka almak için sürücünün alacağı plaka ile aynı ilde olması gerekmektedir. Eğer özel plaka firmalar yani kurumsal şirketler için alınacaksa internetten değil ilçe emniyet müdürlüğü üzerinden veya trafik tescil müdürlüğüne gidilmesi gerekiyor.

Başvurular sırasında özel plakalar için gerekli belge ve evraklar,

 • İmza sirküsü
 • Kurumsal şirketin son 6 aylık faaliyet raporları
 • Noterden alınmış vekalet belgesi ya da firma yetkilisi ise nüfus cüzdanı.

Yukarıdaki şartları sağlayan sürücüler özel plakalarına sahip olabilirler. Özellikle bazı özel plakalar vardır sadece devlet kurumlarına özeldir. Bunlara hiçbir vatandaş veya kurumsal firma sahip olamaz. Bu hususa da dikkat edilmelidir.

Özel plaka fiyatları 2022

Yukarıda anlatılan bölümler nasıl özel plaka rezervasyonu yapacağınız ve hangi adımları takip edeceğinizi gösteren bir takım bilgilerdi. Peki şu anda günümüzde özel plaka fiyatları ne seviyede? Kaç tl ücret ödemek gerekiyor? Ne kadar az ödeyebilirim? Ödemek zorunda mıyım? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Devlet özel plakalar için sürücülerden bağış adı altında bir ücret talep etmektedir. Zira bunun en yegane sebebi arz seviyesini dengeleyebilmek. Eğer ücretsiz olsa idi inanılmaz bir talep olurdu. Belli bir ücret karşılığı olmasından ötürü normalden kat kat daha fazla bir talep olmuyor. Sadece gerçekten ihtiyacı olan kurumlar veya kişisel zevklerden ötürü satın alan sürücüler olmaktadır. Peki gerçekten özel plaka fiyatları ne kadar?

Siyasi parti özel plakaları ;

 • 06 AKP en az 15 bin TL
 • 06 CHP en az 10 bin TL
 • 06 MHP en az 10 bin TL

Spor kulübü özel plakaları ;

 • 06 FB en az 5 bin TL – en fazla 25 bin TL
 • 06 GS en az 4 bin TL – en fazla 25 bin TL
 • 06 BJK en az 7 bin TL – en fazla 30 bin TL
 • 06 TS en az 2 bin TL – en fazla 10 bin TL

Özel isim olarak özel plakalar ;

 • 06 CAN > en az 10 bin TL
 • 06 EFE > en az 10 bin TL
 • 06 CEM > en az 15 bin TL
 • 06 NAZ > en az 10 bin TL

Yukarıda verilen rakamlar yıllar içerisinde ülkemizde satışı gerçekleşmiş özel plaka fiyatlarından derlenmiştir. Tam net bilgiyi sadece başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.