Yetersiz Ehliyet İle Araç Kullanmanın Cezası 2022 Ne Kadar?

Ülkemizde özellikle sıklıkla rastlanılan yetersiz ehliyet cezası tam olarak nedir? Cezai yaptırımları nelerdir? Hem araç sahibi hem de sürücüye kesilir mi? Tüm detayları ve merak ettikleriniz yazımızda yer almaktadır.

Yetersiz ehliyet ile araç kullanma nedir?

Şöyle ki 2016 yılında yapılan ehliyet sınıfları güncellemesi neticesinde bir çok araç için ehliyet sınıfları düzenlenmiştir. En basit örneği ile eğer B ehliyetini varsa ve siz motosiklet kullanmak istiyorsanız, motosiklet ehliyetiniz ( A grubu ehliyet ) olmadığı için ceza size kesilir ve aynı zaman da kullanmış olduğunuz araç size ait değilse araç sahibine de plaka üzerinden ceza kesilir.

Dolayısı ile kullanılacak olan aracın istediği türde bir ehliyet sahibi olmayan sürücüler bu cezayı ödemek zorundadırlar. Ülkemizde nasıl bu kadar fazla oluyor peki? Sebebi çok basit, genellikle ehliyet sahibi olmayan sürücüler, bir seferden bir şey olmaz diyen farklı ehliyet tipine sahip sürücüler oldukça bu cezaya en çok maruz kalan ülke yine biz olacağız gibi gözüküyor.

Yetersiz ehliyet ile araç kullanma cezası 2022

Karayolları yönetmeliğinin 39. maddesine göre sürücüler kullandıkları aracın gereksinimlerini karşılayan sürücü belgesine sahip olmadan ilgili araçları kullanması halinde para cezasına çarptırılacaktır. Aynı zaman da ceza, eğer sürücü araç sahibi değil ise araç sahibine de plaka üzerinden ceza yaptırımı uygulanacaktır.

Yapılan zamlarla beraber 2022 yılında yetersiz ehliyet ile araç kullanımı cezası 1823 TL dir. Bu ceza eğer sürücü araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca kesilir. Cezanın kesildiği günü takip eden 15 gün içerisinde ceza ödenirse indirimli olarak ( %25 ) 1367,25 TL ödenmesi gerekmektedir. Ceza sadece para cezası olarak kalmayıp eğer sürücü stajyer ehliyet konumunda bulunuyorsa 20 ceza puanı da sürücü belgesine işlenir.

Stajyer ehliyet konumunda bulunan sürücülerin bildiğiniz üzere 100 puanlık bir kotası bulunmaktadır. Bu ceza puanları birikip 1 yıl içerisinde 100 e ulaşır ya da daha fazlasına ulaşırsa sürücünün ehliyetine 2 ay el konulur ve sürücünün psikoteknik belgesi almadan da ehliyeti geri verilmez.

B ehliyetim var, Motosiklet kullanabilir miyim?

B ehliyetiniz var ise değil motosiklet tır dahi kullanamazsınız. Ülkemizde 2016 yılında  yapılan ehliyet sınıfları güncellemesi ile beraber sadece ehliyetinizin kapsadığı araçları kullanabilirsiniz. Bunların ne olduğunu bilmiyorsanız >> Ehliyet sınıfları ve kapsadığı araçlar << yazımıza mutlaka göz atınız. Unutmayın B ehliyeti olan birisi motosiklet kullanamayacağı gibi, A sınıfı ehliyet olan bir sürücü de maalesef otomobil ehliyeti olan B grubunun yer aldığı araçları kullanamaz.

B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin kullanabilecekleri motosikletler 50 cc ye kadar olan motosikletlerdir. Bunlar da zaten mevzuatta moped olarak geçmektedir ve sigorta, mtv gibi vergilerden muaftır. Bu tarz motosikletler yeni yeni çıktığı için ülkemizde yanlış bir algı olarak dolaşmaktadır. Dolayısı ile son zamanlarda yetersiz ehliyet cezasının artmasının sebebi de budur. B ehliyeti olan sürücüler sadece 50 cc ye kadar olan motosikletleri kullanabilir, lütfen daha farklı motosiklet ve ehliyetinizin kapsamadığı araçları kullanmayın. Kendinizin ve diğer trafikte yer alan sürücülerin can sağlığı için trafik kurallarına uymaya özen gösterelim.