Yıldızlı K1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? Yıldızlı K1 Yetki Belgesi fiyatları

Yurtiçinde şehirlerarası veya şehir içi eşya taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin alması gereken yetki belgesi türüne ne ad verilir? Yıldızlı K1 Yetki Belgesi nedir? Yıldızlı K1 Yetki Belgesi şartları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir?

Karayolu taşımacılığı mevzuatlarına göre yurtiçinde şehirlerarası veya şehir içi ticari amaçla eşya taşımacılığı yapmak isteyen gerçek veya tüzel vergi mükelleflerine verilen yetki belgesi türüne Yıldızlı K1 Yetki Belgesi denmektedir.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi sadece azami 3.5 tonu geçmeyen kamyonetler için verilen bir yetki belgesi türüdür. Diğer taşıt veya taşıtlar için normal K1 Yetki Belgesi almanız gerekmektedir.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi almanın belli şartları bulunmaktadır. Asgari en az 1 adet kamyonet gerekmektedir. Bununla beraber bir sermaye şartı aranmamaktadır. Aynı zamanda araç yaş şartı da bulunmaktadır. Diğer yetki belgelerinde olduğu gibi Yıldızlı K1 Yetki Belgesinde mesleki yeterlilik şartı da bulunmamaktadır.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Yapılan son zamlarla beraber Yıldızlı K1 Yetki Belgesi başvuru ücretleri 4.964 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yıldızlı K1 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise 744 Türk Lirası olarak belirtilmiştir. Başvuru ücreti dışında işletme sermayesi şartı aranmamaktadır.