Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar? 2022 Yılında Kaç TL Oldu?

Yeni yıl ile beraber bir çok trafik cezası üzerinde de yenilemeler yapıldı. Bunlardan birisi ise kırmızı ışıkta geçmek. Trafik yönetmeliğine göre sürücülerin kırmızı ışıkta geçmesi yasaktır ve sürücüler ilgili cezayı ödemek zorundadır. Peki 2022 yılında kırmızı ışıkta araçla geçmenin cezası kaç tl oldu? Detaylar yazımızda.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2022

İlgili cezanın mevzuatlarda geçen kodu 47/1-B olarak geçmektedir. Buna göre, sürücülerin kırmızı ışıkta geçmesinin cezası 2022 yılında 427 TL dir. Sürücüler bu cezayı ödemekle yükümlüdür. Aynı zamanda bu ceza sürücü belgenize işlenir ve 20 ceza puanı olarak yansır. Ceza puanı nedir? Ehliyetini yeni almış her vatandaş 2 yıl süre ile stajyer ehliyet konumundadır.  İlgili konu için >> Stajyer ehliyet nedir? << yazımıza göz atabilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçme cezası indirimli ne kadar?

Bahsettiğimiz üzere kırmızı ışıkta geçmenin cezası 427 TL idi. Peki sürücüler bu cezayı erken öderlerse ( tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde ) kaç TL olarak öder? İndirim oranı nedir? Türkiye’de trafik kurallarının cezaları, ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse şayet %25 indirim uygulanır. Gerekli düzenleme ve indirimler uygulandıktan sonra kırmızı ışıkta geçme cezasının indirimli hali 320 TL dir.

Ceza puanı nedir?

Sürücüler, sürücü belgelerini aldığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca stajyer ehliyet konumundadır. Stajyer ehliyet konumunda olan sürücülerin 100 puan sınırı vardır. Peki nedir bu puan sınırı?

Sürücüler eğer cezalar ve ihlallerle beraber toplam 100 puana ulaşırsa ehliyetlerine el konulur ve psikoteknik aşamasına geçilir. Sürücüler ilgili psikoteknik sürecini başarılı bir şekilde geçerse tekrar sürücü belgesine sahip olur ve 2 yıl dolmadı ise tekrar stajyer ehliyet tarihi devam eder. Fakat 2 yıl sonrasında cezalar ve ihlaller söz konusu olursa sadece para cezası veya cezaya göre değişen ehliyete el konulma durumları gerçekleşir.

Aynı zaman da sürücüler aynı yıl içerisinde 3 ve daha fazla kırmızı ışık ihlali gerçekleştirirse sürücü belgelerine 45 gün el konulur. Bu durumun ardından tekrar aynı yıl içerisinde ikinci bir 3 kırmızı ışık ihlali durumunda ise 45 günlük el konulma süresi bu sefer 60 gün olarak uygulanır. Ceza eğer polis memuru tarafından belirlenirse, ceza sürücüye kesilir. Fakat cezalar elektronik denetleme sistemi ( EDS ) ile belirlenirse plakaya yazılır.